O mně

Robert Jícha

Brněnský rodák vystudoval muzikálové herectví na Divadelní fakultě JAMU, kde absolvoval titulní rolí hry G. Gorina Thyl Ulenspiegel. Již ve 3.ročníku získal angažmá v Městském divadle Brno. Ztvárnil více než 90 muzikálových, činoherních i operetních rolíTonyWest Side Story, ArktisBabylon, LysanderSny nocí svatojanských, BenvolioRomeo a Julie, BedřichMy Fair Lady (Ze Zelňáku), Anděl strážnýSvět plný andělů, Nikola Šuhaj Koločava, WoofVlasy (Hair), JežíšJesus Christ Superstar, LoriotMam’zelle Nitouche, John Styx Orfeus v podsvětí, RochefortTři mušketýři, EnjolrasLes Miserables – Bídníci, Magaldi - Evita, Gerold – Papežka, Harry, Sam – Mamma Mia… (viz níže). Dvakrát účinkoval ve scénickém provedení Bernsteinovy Mše. Pět let hostoval v Praze v muzikálu Les Misérables – Bídníci v roli Enjolrase v GoJa Music Hall. Od r. 2008 hostoval též v Hudebním divadle Karlín v Praze v hlavní roli Josého v muzikálu Franka Wildhorna Carmen po boku Lucie Bílé.

Od r. 2011 spolupracoval s Národním divadlem v Ostravě. Zde vytvořil hlavní role v muzikálových a operetních představeních PARDON MY ENGLISH, DIVOTVORNÝ HRNEC, MRAZÍK, SÁZKY Z LÁSKY (Guys and Dolls), ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA, EVITA či ROMEO A JULIE – POSELSTVÍ LÁSKY.

Po návratu z volné nohy do angažmá Městského divadla Brno nazkoušel pod režijním vedením Stanislava Moši činoherní roli Neila Browna ve VÝKŘICÍCH DO TMY a následně hlavní mužskou roli Gerolda v původním německém muzikálu PAPEŽKA. Dále se představil jako Tenor ve FUNNY GIRL, Bratr Michal v původním muzikálu OČISTEC, padouch Ramón v muzikálu ZORRO, Vašnosta Brum ve slavných KOČKÁCH (Cats), hospodský Thenardiér v LES MISÉRABLES v lucemburském Wiltzu, Gerold v muzikálu PAPEŽKA – DIE PÄPSTIN v původním německém jazyce v Ingolstadtu, Kardinál v muzikálu DON JUAN, Carl v muzikálu DUCH (Ghost), Komediant a Zbrojnoš v NOCi NA KARLŠTEJNĚ, Baron Trelawney v dobrodružném muzikálu OSTROV POKLADŮ, Otec Kapulet ve francouzském muzikálu ROMEO A JULIE v Praze, José v Hudebním divadle Karlín v muzikálu CARMEN. Dalším počinem je několik rolí v novém činoherně hudebním díle VRABČÁK A ANDĚL o životě Edith Piaf a Marlene Dietrich a role Johna Thayera v osudovém muzikálu TITANIC. Následovaly inscenace EVANGELIUM O MARII, PRODANÝ SMÍCH a ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE (Edmund Tilney), muzikály CHAPLIN, BÍTLS a ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ. Rád vzpomíná na role Jana / Aarona v muzikálu PŘEDSTAV SI… (Imagine This). Na Biskupském dvoře se představil v roli Krále Ludvíka XIII. ve TŘECH MUŠKETÝRECH v režii Igora Ondříčka. Sezónu 2018 / 2019 zahájil rolí Paula Seymoura v muzikálu BIG (Velký) v režii Petra Gazdíka, následovala KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA v režii Stana Slováka, muzikál POSLEDNÍ LOĎ (režie Stanislav Moša), role otce Monteka v ROMEOVI A JULII. První rolí sezóny 2019 / 2020 byl Harry Bright (a následně i Sam) v muzikálu MAMMA MIA! (režie Petr Gazdík), následovala role Otce v německé verzi muzikálu KRÁSKA A ZVÍŘE v Ingolstadtu, role Jakuba v muzikálu J (režie Stanislav Moša), generálního ředitele Hermanna Preysinga v muzikálu GRANDHOTEL (režie Stanislav Slovák), katechety Česaného v NOCI PASTÝŘŮ v režii Petra Gazdíka. Skvělou příležitostí je muzikál PRETTY WOMAN (režie Stanislav Moša), ve kterém hraje a zpívá  Happymana/Mr. Thompsona. Další rolí byl Císař v muzikálu SNĚHURKA A JÁ, Rudolf Habsburský v inscenaci ELIŠKA/REJČKA, alékař Benjamin Merlin v muzikálu MEDIKUS (režie Stanislav Moša) a pohostinsky role Rogera de Bries v muzikálu PRODUCENTI opět v NdM v Ostravě. V úspěšné MATILDĚ v režii Petra Gazdíka hraje Eskamotéra. Nazkoušel též Dr.Bennetta a další role v muzikálu VELKÁ RYBA (režie Stanislav Moša), roli konšela Svitavského k v komedii KROKODÝL ZE SVRATKY – v letošní novince na Biskupském dvoře. Od září 2023 se objevuje v hlavní mužské roli Steva v muzikálu SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST v Divadle Lucie Bílé v Praze. Pokračoval v MdB jako Mal Beineke v muzikálu ADDAMS FAMILY v režii Stana Slováka, jako Děda Konrád v muzikálu HEIDI v režii Stanislava Moši. Nejnovější rolí bude Rada Vostrovský v inscenaci PROČ BYCHOM SE NETĚŠILI NA SMETANU, která se bude hrát na Biskupském dvoře v Brně.

Velkou televizní školou byla role právního zástupce v seriálu  TV JOJ Family Soudní síň, objevil se i v seriálech Modrý kód, Sestřičky či 1.Mise.

Věnuje se i dabingu (Jake Gylenhall, Elijah Wood, Adam Lambert…), dabingovým úpravám, hudební režii, koncertní, produkční a charitativní činnosti, natáčí reklamy pro velké společnosti (Vitana, T-mobile, O2, Tchibo, Reifeissen Bank, IKEA, Vicks NyQuil, Lysol, Müllermilch, Škoda Auto …).
Pravidelně spolupracuje s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek. Pro ten organizuje benefiční koncerty, které vynesly pro Krtka výtěžek už přes 4 miliony korun.

Mluví anglicky, německy, zpívá též španělsky a francouzsky. Podílel se na CD Radúz a Mahulena, Babylon, Svět plný andělů, Les Misérables – Bídníci Live (Praha), Hair – Vlasy, Nana, Carmen, Les Miserables (Brno), Titanic, Chaplin, Big, Představ si…, Mamma Mia, PRETTY WOMAN a na DVD Muzikály z Broadwaye.

2. prosince 2018 vydal své sólové CD nazvané NAJEDNOU.

Věnuje se též pedagogické činnosti, dříve jako pedagog hlavního oboru muzikál na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka, do konce školního roku 2023 i na Konzervatoři Brno (obor umělecký přednes).