O mně

Robert Jícha

Brněnský rodák vystudoval muzikálové herectví na Divadelní fakultě JAMU, kde absolvoval titulní rolí hry G. Gorina Thyl Ulenspiegel. Již ve 3.ročníku získal angažmá v Městském divadle Brno. Ztvárnil více než 70 muzikálových, činoherních i operetních rolíTonyWest Side Story, ArktisBabylon, LysanderSny nocí svatojanských, BenvolioRomeo a Julie, BedřichMy Fair Lady (Ze Zelňáku), Anděl strážnýSvět plný andělů, Nikola Šuhaj Koločava, WoofVlasy (Hair), JežíšJesus Christ Superstar, LoriotMam’zelle Nitouche, John Styx Orfeus v podsvětí, RochefortTři mušketýři, EnjolrasLes Miserables – Bídníci, Magaldi - Evita, Gerold – Papežka, Harry, Sam – Mamma Mia… (viz níže). Dvakrát účinkoval ve scénickém provedení Bernsteinovy Mše. Pět let hostoval v Praze v muzikálu Les Misérables – Bídníci v roli Enjolrase v GoJa Music Hall. Od r. 2008 hostuje též v Hudebním divadle Karlín v Praze v hlavní roli Josého v muzikálu Franka Wildhorna Carmen po boku Lucie Bílé.

Od r. 2011 spolupracoval též s Národním divadlem v Ostravě. Zde vytvořil hlavní role v muzikálových a operetních představeních PARDON MY ENGLISH, DIVOTVORNÝ HRNEC, MRAZÍK, SÁZKY Z LÁSKY (Guys and Dolls), ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA, EVITA či ROMEO A JULIE – POSELSTVÍ LÁSKY. Nová spolupráce se rýsuje od dubna 2022.

Po návratu z volné nohy do angažmá Městského divadla Brno nazkoušel pod režijním vedením Stanislava Moši činoherní roli Neila Browna ve VÝKŘICÍCH DO TMY a následně hlavní mužskou roli Gerolda v původním německém muzikálu PAPEŽKA. Dále se představil jako Tenor ve FUNNY GIRL, Bratr Michal v původním muzikálu OČISTEC, padouch Ramón v muzikálu ZORRO, Vašnosta Brum ve slavných KOČKÁCH (Cats), hospodský Thenardiér v LES MISÉRABLES v lucemburském Wiltzu, Gerold v muzikálu PAPEŽKA – DIE PÄPSTIN v původním německém jazyce v Ingolstadtu, Kardinál v muzikálu DON JUAN, Carl v muzikálu DUCH (Ghost), Komediant a Zbrojnoš v NOCi NA KARLŠTEJNĚ, Baron Trelawney v dobrodružném muzikálu OSTROV POKLADŮ, Otec Kapulet ve francouzském muzikálu ROMEO A JULIE v Praze, José v Hudebním divadle Karlín v muzikálu CARMEN. Dalším počinem je několik rolí v novém činoherně hudebním díle VRABČÁK A ANDĚL o životě Edith Piaf a Marlene Dietrich a role Johna Thayera v osudovém muzikálu TITANIC. Následovaly inscenace EVANGELIUM O MARII, PRODANÝ SMÍCH a ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE (Edmund Tilney), muzikály CHAPLIN, BÍTLS a ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ. Rád vzpomíná na role Jana / Aarona v muzikálu PŘEDSTAV SI… (Imagine This). Na Biskupském dvoře se představil v roli Krále Ludvíka XIII. ve TŘECH MUŠKETÝRECH. v režii Igora Ondříčka. Sezónu 2018 / 2019 zahájil rolí Paula Seymoura v muzikálu BIG (Velký) v režii Petra Gazdíka, následovala KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA v režii Stana Slováka, muzikál POSLEDNÍ LOĎ (režie Stanislav Moša), role otce Monteka v ROMEOVI A JULII. První rolí sezóny 2019 / 2020 byl Harry Bright (a následně i Sam) v muzikálu MAMMA MIA! (režie Petr Gazdík), následovala role Otce v německé verzi muzikálu KRÁSKA A ZVÍŘE v Ingolstadtu, role Jakuba v muzikálu J (režie Stanislav Moša), generálního ředitele Hermanna Preysinga v muzikálu GRANDHOTEL (režie Stanislav Slovák), katechety Česaného v NOCI PASTÝŘŮ v režii Petra Gazdíka. Zatím poslední premiérou byl  muzikál PRETTY WOMAN (režie Stanislav Moša), ve kterém hraje a zpívá  Happymana/Mr. Thompsona. V listopadu začíná zkoušet roli Císaře v muzikálu SNĚHURKA A JÁ v režii Stana Slováka.

Velkou televizní školou byla role právního zástupce v seriálu TV JOJ Family Soudní síň, objevil se i v seriálech Modrý kód, Sestřičky či 1.Mise.

Věnuje se i dabingu (Jake Gylenhall, Elijah Wood, Adam Lambert…), koncertní, produkční a charitativní činnosti, natáčí reklamy pro velké společnosti (Vitana, T-mobile, O2, Tchibo, Reifeissen Bank, IKEA, Vicks NyQuil, Lysol…).
Pravidelně spolupracuje s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek. Pro ten organizuje benefiční koncerty, v lednu 2011 například s exkluzívním hostem – Lucií Bílou.  Tyto koncerty vynesly pro Krtka výtěžek přes 3 miliony korun. Mezi hosty vystoupili také  – Dasha, Helena Vondráčková, Ilona Csáková, Roman Vojtek, Jitka Zelenková, Monika Bagárová, Pavel Šporcl, nejčastěji však hosté z řad kolegů z Městského divadla Brno -  Hana Holišová, Aleš Slanina, Lukáš Vlček, Jana Musilová, Svetlana Janotová, Viki Matušovová, Tereza Martinková, Jonáš Florián, Kateřina Marie Fialová, MILO – Miloš Fiala, Dušan Vitázek, Robert Urban či Jan Brožek. Velmi často spolupracuje Robert s výtečnými klavíristy Šárkou Královou či
Kateřinou Marií Kraft, Jakubem Žídkem, Tomášem Küfhaberem,  či houslistkou Jolanou Čurgali a violoncellistkou Terezií Horkou.

Mluví anglicky, německy, zpívá též španělsky a francouzsky. Podílel se na CD Radúz a Mahulena, Babylon, Svět plný andělů, Les Misérables – Bídníci Live (Praha), Hair – Vlasy, Nana, Carmen, Les Miserables (Brno), Titanic, Chaplin, Big, Představ si…, Mamma Mia a na DVD Muzikály z Broadwaye.

2. prosince 2018 vydal SVÉ první CD nazvané NAJEDNOU.

Věnuje se též pedagogické činnosti, dříve jako pedagog hlavního oboru muzikál na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka, nyní však na Konzervatoři Brno (obor umělecký přednes).